پرش به محتوا

درباره دکتر شقایق بازرگان

دکتر شقایق بازرگان

برگزاری کارگاه های روانشناسی در سطح ایران:

تخصص ها:

سوابق آموزشی:

دکتر شقایق بازرگان متولد بیست و یکمین روز از سومین ماه سال است.

کارشناس ارشد را در رشته روانشناسی عمومی گذرانده است.

مقطع دکترای تخصصی در رشته روانشناسی گذرانده و به عنوان روان درمانی مشغول به فعالیت میباشد.

عضو سازمان روانشناسی و مشاوره به شماره ***** است.

سابقه تدریس در دانشگاه و برگزاری کارگاههای آموزشی برای عموم و متخصصین و دانشجویان روانشناسی و مشاوره را دارد.

کارگاه تربیت مشاور پیش از ازدواج برای دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه خمینی شهر و کارورزان روانشناسی برگزار کرده است.

دوره های آموزشی مربی مهارت های زندگی را به روانشناسان آموزش داده است.

برای روانشناسان و متخصصان دوره های آموزشی مهارتهای ارتباطی را برگزار کرده است.

تکنیک هایی برای بهبود روابط زوجی ویژه زوجین در کارگاه مربوطه آموزش میدهد.

در کارگاه مهارت اعتماد به نفس، تعریف اعتماد به نفس و عزت نفس و تفاوت این دو مطرح می شود و همراه با تمرین و رول پلی و آموزش تکنیکها برای افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس اجرا میشود.

در کارگاه جرات مندی مهارت نه گفتن و قاطعیت داشتن در روابط و توانایی شروع کردن یک رابطه و توانایی تمام کردن یک رابطه مخرب و آسیب زا بررسی میشود. موانع ذهنی جراتمندی شناسایی میشود و تلاش برای حذف آنها همراه با تمرین تکنیک برای افزایش قاطعیت در شرکت کنندگان انجام میشود.

در کارگاه مدیریت خشم یا کنترل خشم، هیجان خشم را تعریف کرده که کارکرد تکاملی دارد و هدف نابودی هیجان خشم یا درمان نیست بلکه هدف فقط مدیریت خشم است. اسطوره های پرخاشگری مراجعین بررسی و به چالش کشیده میشود. تمرین هایی برای آرام سازی فرد در موقعیت هایی که عصبانی میشود داده میشود و به مراجعین آموزش داده میشود که چگونه خشم خود را به صورت سازنده به اطرافیان ابراز کنند به جای رفتار پرخاشگرانه و یا خصومت.

در کارگاه های خود شناسی مولفه های خودشناسی مطرح می شود و همراه با پرسشنامه نئو فرم کوتاه به تحلیل شخصیت مراجعین پرداخته میشود که در 5 مقیاس بررسی میشوند: 

مقیاس های روان رنجوری و درون گرایی و تجربه گرایی و توافق پذیری و اخلاق گرایی سنجیده میشود. راهبردهایی برای بهبود سلامت روان و ارتقاء ابعاد شخصیتی گفته می شود. شغل مناسب افراد و رشته تحصیلی مناسب و همسر مناسب به مراجعین گفته میشود.

کارگاه هایی درباره 5 زبان عشق را به عنوان راهی برای ابراز علاقه به شریک عشقی و راهی برای جذب طرف مقابل مطرح میکردند. 5 زبان عشق عبارتند از: 

  1. کلامی 
  2. وقت گذاشتن
  3. هدیه دادن
  4. خدمت کردن 
  5. تماس فیزیکی

پرسشنامه برای شناسایی زبان عشق افراد داده میشود و راه هایی برای شناسایی زبان عشق شریک عشقی گفته میشود. به هرکس آموزش داده میشود که برای زبان عشق باید چه کارهایی کند. راهکارهای عملی برای پر کردن مخزن عشق در رابطه و ساختن یک عشق واقعی در رابطه زوجی ارائه میشود. در کارگاههای مربوط به مدیریت هیجانات منفی در مورد غم ، استرس، خلق افسرده، اضطراب و ترس صحبت میشود . راهکارهایی برای اصلاح سبک زندگی مطرح می شود در راستای بهبود خلق کار میشود از دو جهت شناختی و رفتاری تمرین انجام میشود. از جهت خواب و تغذیه توصیه هایی داده میشود که به بهبود خلق و مدیریت هیجانات منفی کمک میکند.

دکتر شقایق بازرگان در درمان اختلالات خلقی عبارتند از افسردگی اساسی، افسردگی پایدار، ملال پیش از قاعدگی، اختلال دو قطبی و اختلال خلق ادواری و درمان اختلالات اضطرابی مثل خوبی ها (هراسی)، اضطراب فراگیر و حملات عصبی (پانیک)، اختلال اضطراب اجتماعی و درمان اختلالات وسواسی – جبری مانند بدریخت انگاری بدن، اختلال ذخیره سازی، اختلال کندن مو، کندن پوست و انواع وسواسهای فکری و عملی با تخصص و تجربه بالا فعالیت میکنند. گاهی برای ارزیابی بیشتر از پرسشنامه های مربوطه استفاده میشود یا تست MMP1 گرفته میشود.

خانم دکتر بازرگان در درمان اختلالات شخصیت مانند اختلال شخصیت خود شیفته و اختلال شخصیت مرزی، اختلال شخصیت وسواسی- جبری با رویکردهای درمانی و طرحواره درمانی و رفتار درمانی دیالکتیک تجربه کاری بالایی دارند. برای بهبود روابط زوجی مهارت های لازم را آموزش میدهند و برای کسانی که مشکلات ارتباطی تکراری و مداوم دارند طرحواره درمانی را بکار میبرند برای روابط بین فردی از شخصیت شناسی استفاده میشود. و در صورت لزوم از تست های شخصیت نیز استفاده میشود.

زوج درمانی مربوط به روابط زوجی ناسازگار است که در مهارت هایی مثل مذاکره کردن، حل تعارض، ابراز وجود و علاقه و مسائل دیگر دچار مشکل شده اند. برای زوج درمانی از رویکرد های هیجان مدار برای رنجش ها استفاده میشود و برای بهبود در رابطه از رویکرد های شناختی رفتاری و سیستمی استفاده میشود. گاهی مشکلات زوجین به دلیل عدم شناخت کافی از یکدیگر است که در این زمینه کار میشود و از تست های شخصیت استفاده میشود. گاهی مشکلات زوجین به دلیل نداشتن مهارت های لازم و کافی است که به آموزش مهارتها پرداخته میشود.

درسکر تراپی در سه حوزه : مشاوره و سنجش جنسی ، درمان اختلالات جنسی ، بهبود روابط جنسی کار میشود.

در مورد مسائل مربوط به روابط جنسی، بایدها و نبایدها مشاوره داده میشود. برای ازدواج و روابط عشقی سلامت جنسی مورد بررسی قرار میگیرد و تناسب جنسی و سطح میل جنسی و فانتزی های جنسی دو نفر مورد سنجش قرار میگیرد. برای زوجینی که در کیفیت رابطه دچار مشکل هستند تمرین ها و تکنیک هایی داده میشود تا صمیمیت جنسی افزایش پیدا کرده و رابطه جنسی نیز بهبود یابد. برای درمان اختلالات جنسی مانند (زود انزالی- اختلال نعوظ- بی میلی جنسی- واژینیسموس- درد حین مراقبت) در جلسات زوجی تمرین و تکنیک ارائه میشود

گواهینامه ها و جوایز

درباره دکتر شقایق بازرگان

روانشناس و روان درمان گر

کارشناس ارشد روانشناسی

دکترای تخصصی روانشناسی

عضو سازمان نظام روانشناسی

عضو انجمن روانشناسی ایران

مدرس دانشگاه

ارتباط با دکتـر

درباره دکتر شقایق بازرگان

روانشناس و روان درمان گر

کارشناس ارشد روانشناسی

دکترای تخصصی روانشناسی

عضو سازمان نظام روانشناسی

عضو انجمن روانشناسی ایران

مدرس دانشگاه

ارتباط با دکتـر